تاریخچه بیمارستان

مقدمه:
یکی از دغدغه های بزرگ همه دولت ها در تمامی کشورهای جهان مسئله سلامتی مردم و شیوه ارائه مراقبت های بهداشتی-درمانی است و دست اندرکاران ارائه مراقبت های بهداشتی-درمانی در تلاش هستند تا در حیطه منابع موجود، بالاترین کیفیت خدمات درمانی را به بهترین وجه به نفع بیمار خود ارائه نمایند. در این راستا، بیمارستان جامع زنان محب یاس وابسته به موسسه غیرانتفاعی محب، با هدف خدمت رسانی به مردم و ارتقای شاخص های بهداشتی-درمانی فعالیت می کند. اميد است با تلاش روزافزون خود بتوانيم بالاترين سطح ارائه خدمت را دراختيار زنان جامعه قراردهيم.

 

محب چیست؟
در پائیز سال 1381 مرکز آموزشی-درمانی شهید هاشمی نژاد، علی رغم برخورداری از امکانات بالقوه در رکود خاصی قرار داشت و مشکلات بی شماری این مرکز را تهدید می کرد، به طوری که کارشناسان خدمات درمانی طی گزارشی که از این بیمارستان تهیه کرده بودند، تأکید نمودند بیمارستان به دلیل شرایط ساختمانی و تجهیزات نامناسبی که دارد، می باید فعالیت خود را متوقف کند و به عبارت دیگر، اعلام شد «عدمش به ز وجود».
در سال 1381، هم زمان با قبول مسئولیت ریاست جدید مرکز شهید هاشمی نژاد، فکر تشکیل هیئت امنائی متشکل از افراد با تجربه و خیّر، به منظور پشتیبانی برای رسیدن به اهداف عالی خود که با هم فکری تنی چند از مشاورین پیشنهاد شده بود، قوت گرفت و با ابلاغ ریاست محترم دانشگاه، هیئت امنای موقت رسمیت یافت و اولین جلسه هیئت مذکور در تاریخ 20/09/81 تشکیل گردید.
هیئت امنای فوق با قبول همیاری و مساعدت مالی و معنوی با ریاست جدید بیمارستان در رسیدن به اهداف مشخص شده، با ساخت بخشی تحت عنوان بخش بستری غیردولتی در فضاهای بلا استفاده بیمارستان شهید هاشمی نژاد (فضای بایگانی، مدارک پزشکی، خیاط خانه، بایگانی مالی و بایگانی دبیرخانه) از محل اعتبار تامین شده توسط هیئت امنا، به منظور بستری و درمان بیماران دارای بیمه های مکمل، آزاد، بیمارانی که نمی خواهند درمان خود را در سانتر آموزشی به انجام برسانند و همچنین، بیماران خارج از کشور موافقت نمود که هدف اصلی آن، داشتن بخش درمانی مجهز در کنار بخش های آموزشی بود. در همین زمان، تأسیس اولین مؤسسه درمانی غیر انتفاعی که با روش های نوین مدیریتی در عرصه خدمات درمانی بتواند تامین درمان مطلوب برای همه را جامه عمل بپوشاند، قوت گرفت.
در سال 1382 مقدمات ثبت مؤسسه غیر انتفاعی حمایت از بیماران (محب) انجام گردید و مؤسسه با تشکیل هیئت مؤسس و  تهیه اساسنامه، مجوز فعالیت اخذ نمود.
با عملکرد مثبت و همراه با رضایت این بخش، موسسه محب، زمین نسبتا بزرگ متعلق به بیمارستان هاشمی نژاد را در اختیار گرفت تا ساختمانی استاندارد را احداث نماید که هم اکنون حدود 170 تخت بیمارستانی دارد، خدمات درمانی خوبی به بیماران ارائه می دهد و سودی نیز که کسب می نماید، به نوسازی بیمارستان هاشمی نژاد و نیز سرمایه گذاری مشابه در سایر بیمارستان های دولتی اختصاص می یابد.
بنیانگذاران این مؤسسه در سال 1383 مدل سرمایه گذاری غیر انتفاعی خود را به گونه ای طراحی نمودند که علاوه بر توسعه سرمایه گذاری غیر انتفاعی در حوزه درمان، به بهبود و بهره وری بیمارستان های دولتی کشور نیز کمک نمایند.
در همین راستا، این مؤسسه با نگرش ایجاد مشارکت بین بخش دولتی و غیر دولتی و دستیابی به مدل مشارکتی مطلوب جهت همسو سازی نقاط قوت بخش دولتی و خصوصی (ppp) و حذف نقاط ضعف و جلوگیری از اتلاف منابع، همکاری خود را با دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران آغاز نمود و از این رو ساخت بیمارستان محب مهر آغاز و در مدت زمان 18 ماه در تاریخ 8/8/88 به بهره برداری رسید. بیمارستانی که از نظر امکانات و معماری، در ردیف 10 بیمارستان اول ایران قرار دارد.
پس از تجربه موفق بیمارستان محب مهر و استقبال هموطنان عزیز و همچنین، تمایل وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تهران، موسسه محب، ساخت دو بیمارستان دیگر به نام محب کوثر و محب یاس را در نیمه دوم سال 1390 آغاز نمود
.

تاريخچه بیمارستان محب یاس:


اين مركز اولين بيمارستان تخصصی زنان و زايمان در ايران بوده و دارای قدمتی بيش از 70 سال مي باشد كه در سال 1362 از بيمارستان زنان سابق (جهانشاه صالح ) واقع در پيچ شميران به بيمارستان شوروی سابق منتقل و با نام بيمارستان ميرزاكوچك خان به عنوان مركز درمانی، آموزشی وپژوهشی زنان به فعاليت خود ادامه داد. در سال 1388 نام بیمارستان میرزاکوچک خان به نام بیمارستان جامع زنان تهران تغییر یافت. در سال 1374 طرح ساخت یک بیمارستان در کنار بیمارستان میرزا کوچک خان به تصویب رسید اما به علت محدودیت منابع دولتی طی 16 سال تنها اسکلت 3 طبقه از آن ساخته و عملاً ادامه پروژه متوقف شد. هم زمان با انعقاد قرارداد ساخت بیمارستان محب کوثردر تاریخ 25/05/90 ، در راستای ارتقای سطح همکاری مشترک بخش دولتی و غیر دولتی، قرارداد دیگری بین دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه محب منعقد و مقرر شد بیمارستان دیگری از مجموعه محب ویژه بانوان در محل پروژه مصوب قبلی ساخته شود و به نام بیمارستان جامع زنان محب یاس مورد بهره برداری قرار گیرد. با توجه به تغییر استانداردهای ساخت بیمارستان در سال های اخیر و نیاز به طراحی مجدد و ساخت بیمارستان با استانداردهای روز، اسکلت قبلی کاملا تخریب شد و در همان محل زمین به مساحت 4200 متر مربع با 24132 متر مربع زیربنا در 10 طبقه احداث شد. طراحی فضاهای داخلی و معماری ساختمان بیمارستان با هدف ارتقا در بهبود و آسایش بیماران، مطابق با استاندارد های روز دنیا صورت گرفته است و با بّکارگیری عناصر هماهنگ در رنگ و مصالح، دارای کیفیتی متفاوت و زیبا است و تداعی کننده محیط بیمارستانی معمولی نمی باشد. همچنین، با توجه به محدودیت زمین، سعی شد با کارشناسی اصولی و بهره گیری از اصول نوین معماری، فضاهای فیزیکی مناسب با رعایت روابط صحیح درون بخشی و برون بخشی تامین شود و ارتباّطات فیزیکی بخش ها به گونه ای باشد که موجبات رفاه بیماران، پرسنل و مراجعین را فراهم گرداند.
از ویژگی های خاص طراحی سازه بیمارستان، وجود پد هلی کوپتر (هلی پد) بر روی بام، جهت انتقال بیماران اورژانس در شرایط بحرانی به بیمارستان می باشد. این بیمارستان دارای 210 تخت بستری در 14 بخش، اورژانس با 12 تخت تحت نظر و یک تالار جراحی با 10 اتاق عمل می باشد.
هم زمان با اتمام پروژه ساختمانی بیمارستان محب یاس، به پیشنهاد وزیر محترم بهداشت (جناب آقای دکتر قاضی هاشمی)، در تاریخ 16/06/93 قراردادی با موسسه حمایت از بیماران محب منعقد گردید که براساس آن، مدیریت و اداره بیمارستان جامع زنان تهران به موسسه غیر انتفاعی محب واگذار شد و پروژه انتقال بیمارستان از ساختمان قدیم به بیمارستان محب یاس انجام گردید. در تاریخ 1/08/93 بیمارستان جامع زنان محب یاس به طور رسمی افتتاح شد و فعالیت خود را آغاز نمود.
هم اكنون این مرکز با كادری مجرب در زمينه های بیماری های زنان وزایمان، نازايی و IVF، پره ناتالوژی، لاپاراسكوپی و انكولوژی زنان در خدمت جامعه است. يكی از ويژگی های مهم اين بيمارستان، ارائه خدمات توسط اساتيد خانم می باشد.
در حال حاضر دانشجويان پزشکی، كارورزان و دستياران تخصصی زنان وزایمان، فلوشيپ نازايی و IVF و پره ناتالوژی زير نظر اعضای هيئت علمی در اين بيمارستان آموزش می بينند. علاوه بر رشته تخصصی زنان و زایمان، دستیاران پاتولوژی، رادیولوژی و بیهوشی نیز دوره آموزشی را در این مرکز می گذرانند.


 


درباره بیمارستان

بيمارستاني تخصصي که در آن تا حد امکان در کليه سطوح پزشکي، پرستاري و خدمات عمومي از بانوان بهره گرفته شود که با خواست خداوند متعال پس از بهره برداري اولين پروژه بيمارستاني خاص بانوان در سطح استان تهران باشد. طراحي فضاهاي داخلي و معماري ساختمان بيمارستان با هدف تسريع در بهبود و آسايش بيماران مطابق با استانداردهاي روز دنيا صورت گرفته و با بکارگيري عناصر هماهنگ در رنگ و مصالح ، داراي کيفيتي متفاوت و زيبابوده و تداعي کننده محيط بيمارستاني معمول نمي باشد.